מבנה ונוסח חוות דעת משפטית     

חוות דעת משפטיתחוות דעת משפטית היא אחד המסמכים החשובים ביותר שתוכלו אי פעם לקבל. חוות דעת מומחה לבית המשפט למעשה תספר מה הסיכויים שלכם להוכיח את הטיעונים שלכם בפני שופט בכל סוגיה שהיא, החל מנושאים פליליים שיכולים לשלוח אתכם או את בני משפחותיכם לכלא ועד חוות דעת פיננסית. כיצד היא בנויה? זה הזמן לגלות.

חוות דעת משפטית מתחילה מהצגת הנושא

מי שכותב את חוות הדעת המשפטית הוא כמובן מומחה מטעם בית משפט. מי יכול להיקרא מומחה? מי שאושר על ידי בית המשפט ויש לא מעט חברות ואנשים פרטיים שיכולות לספק לכם מומחה שיבחן נושא מסוים לפי הצורך. כל חוות דעת חייבת להתחיל מהסקירה הכללית של האירוע כדי שהשופט יוכל לקבל אותו מול עיניו בעיניים אובייקטיביות. מה הרקע למקרה, אלו פרטים חשוב לדעת, תאריך המקרה או מועד המקרה וכן הלאה. הפרטים הללו אמנם יהיו כלליים יותר ויציגו את נושא חוות הדעת בלי להתייחס לצד מסוים או לשאלה מסוימת, אך האקספוזיציה הו חשובה מאוד.

 

סקירה משפטית של הבעיה

אחרי שהמומחה כתב את הסקירה הכללית וההתחלתית על הנושא, והציג את הנושא באור קצת יותר ברור הרי השופט לא באמת בקיא בכל נושא ונושא ולא יכול תמיד לשפוט לבדו או להכין את שיעורי הבית שלו לקראת כל תיק, הגיע הזמן לסקור את מושא חוות הדעת מבחינה משפטית. חוות דעת משפטית חייבת מן הסם להתייחס לחוקים קיימים ולתקדימים משפטיים אחרונים כדי להבין האם באמת צד אחד צודק בתיק שנידון, כמובן במידה וזה אפשרי. חשוב לזכור שמומחה חוות הדעת הוא אינו משפטן וגם לא עורך דין אך הוא כן מבין את חשיבותו המשפטית של העניין אותו הוא בוחן.

הפרק המעשי כולל מסקנות

אחרי שנכתבה ההקדמה על הנושא ואחרי שהמומחה סקר אותו ככל הניתן מבחינה משפטית, יגיע הפרק המעשי שהוא הפרק החשוב ביותר. בפרק הזה שיכול גם להיות ארוך הרבה יותר משאר החלקים אך עניין זה משתנה בין נושא לנושא, לפי המורכבות שלו, יש צורך בכתיבת המסקנות שעלו לפי המומחה. המומחה יספר מה הוא רואה ומסיק מנקודת מבטו וכך השופט למעשה יוכל לגבש עמדה בהתחשב בחוות דעת משפטיות אחרות או התמונה של התיק כולו.

כתיבת תגובה