מה זה חוק חוקרים פרטיים?
חוק חוקרים פרטיים

מה זה חוק חוקרים פרטיים?

 חוק חוקרים פרטיים
חוק חוקרים פרטיים

חוקר פרטי אמנם יכול לספק מידע חשוב שלא תוכלו להשיג בשום דרך אחרת אך הוא עדיין עושה זאת בצורה חוקית לחלוטין. חוק חוקרים פרטיים הוא שזה שמסדיר את הנושא, מלבד ההסמכה שדורשת תהליך קבלת רישיון לא פשוט, וזה הזמן לדון על הפרטים שלו, מה הוא מסדיר בדיוק ומה צריך לדעת לגביו אם אתם רוצים להיכנס לתחום.

למה נחוץ החוק?

חוק חוקרים פרטיים הוא חוק חשוב שנועד לעשות סדר בתחום שבו הכול קורה מתחת לרדאר. כמובן שאף אחד לא יכול לדעת מה החוקר באמת עושה אך ברגע שעבירה שלו תיחשף לא רק שהוא ייאבד את הרישיון שלו, הוא עלול לספוג קנסות כבדים ואף מאסר בפועל. הרעיון הוא שהחוקרים לא ינצלו את הכוח שיש להם לרעה ולא ינסו לעגל פינות בחקירות שלהם תוך פגיעה בפרטיותו או בכבודו של אדם מסוים ובטח לא בשלמות הגוף שלו. חקירות כלכליות, חקירות של בני זוג ובעוד נושאים רבים אחרים מחייבים עמידה בתנאי החוק.

על מה מדבר החוק?

  • תחילה החוק קובע מי בכלל יכול להיות חוקר פרטי. הוא מגדיר איזו הכשרה צריך לעבור אותו חוקר, הוא מגדיר אלו בחינות הוא צריך לעבור ומה תנאי הסף. כך איש לא יוכל להתלונן על קיפוח תפקיד אחד עבורו, כמו למשל אנשים שיש להם רקע פלילי או אנשים שלא עברו את הבחינה המסמיכה של רשות החקירות ושירותי השמירה.
  • הרישיון שמקבל החוקר הפרטי חייב להתחדש כל שנה וזאת כיוון שיש עדכונים שיכולים לצאת מידי פעם מטעם משרד המשפטים או המחוקק. כמו כן, לפני פתיחת משרד חקירות משלו חייב החוקר לצבור ניסיון בתחום של חמש שנים לכל הפחות.

על התנהלות החקירה מול הלקוח

החוק מגביל את האמצעים הטכניים שעומדים לרשותו של החוקר. לא ניתן להאזין לכל שיחה ויש צורך לקבל אישור לשם כך, וזאת כדי לא לקפח את הזכות לפרטיות של הציבור הרחב רק בגין פנייה של לקוח מסוים. על החוקר לשמור על דיסקרטיות מלאה גם מצד הלקוח כאשר החוק מגדיר בבירור מה יהיה היחסים ביניהם, מה מותר ומה אסור.  כמו כן החוק מגדיר כי כל אדם שמגלה כי במהלך החקירה בוצעה עבירה כלשהו, עליו לדווח מיד.

כתיבת תגובה